neděle 17. dubna 2016

Právo nálezce - Stephen King

Originální název: Finders Keepers
Překlad: Linda Bartošková
Nakladatelství: Beta – Pavel Dobrovský
Rok vydání: 2015
Počet stran: 334

Právo nálezce je v pořadí druhým dílem z volné detektivní trilogie s Billem Hodgesem. Tentokráte je hlavním záporákem Morris Bellamy, fanoušek číslo 1 jednoho věhlasného spisovatele Johna Rothsteina, který už ale dlouhou dobu nic nepublikoval. Na Morrieho vkus až moc dlouho…Morris proto neváhá a s bandou kumpánů se vydává do Rothsteinova domu, aby mu ukradl tajné zápisníky, o jejichž existenci je skálopevně přesvědčen. To, co se v domě a následně poté odehraje, ovlivní osudy nejen Rothsteina, Bellamyho, ale i mnoha dalších postav, které se na scéně objeví až dlouho poté…

Ani nedokážu slovy vyjádřit, jak moc jsem se na Právo nálezce těšila. První díl (Pan Mercedes) u nás vyšel někdy v létě minulého roku a Právo bylo (velmi fikaně) naplánováno na Vánoce. Samozřejmě tudíž nemohlo chybět ani pod mým stromkem a byla to moje vůbec první čtená kniha roku 2016.

Na Kinga už jste ode mě mohli slyšet snad tisíce superlativů a předem upozorňuji, že ani v této recenzi s nimi rozhodně nehodlám šetřit. Spousta lidí byla velmi překvapená, když King odbočil ze svého osvědčeného žánru, tedy horor/thriller a zabředl do vod detektivky, ale on je prostě Pan spisovatel a dokázal by podle mého napsat perfektně i glosu na toaletní papír. Jeho styl je prostě famózní. Umí výborně pracovat s tempem, dávkuje vám kapitoly právě tak akorát, abyste po dokončení jedné okamžitě chtěli přečíst další. Jeho postavy jsou opravdoví lidé z masa a kostí, věříte jim prostě všechno, fandíte jim, bojíte se o ně nebo je prostě nenávidíte…


Příběh je tentokráte tak trochu směsicí jeho předchozích děl, ale rozhodně se nejedná o žádnou vykrádačku. Každá jednotlivá událost je velice originální, jen poukazuji na to, že kdo už má Kinga načteného, může zde spatřovat jisté podobnosti s některými předchozími knihami. Tak třeba Morris Bellamy je zkrátka variací na Annie Wilkesovou z Misery; Peterovi se zase mění psychika podobně jako Toddu Bowdenovi z Nadaného žáka a takhle bychom mohli ještě chvilku pokračovat. Základem příběhu jsou tentokráte náhody a brilantní zásahy osudu – mockrát jsem se při čtení přistihla při tom, že věty doslova hltám s otevřenou pusou. Pokaždé, když se rozklíčovala nějaká ta záhada, anebo naopak na scénu vstoupila nová, jsem se musela pousmát nad tím, jaký je King zkušený manipulátor. Dovede si zkrátka se čtenáři pohrát, a i když je tam těch náhod opravdu dost, věříte, že by to tak klidně mohlo být…


Toto dílo se rovněž pyšní až nezvyklým množstvím perfektních hlášek, vět a mnohdy i celých odstavců, ve kterých je Stephen hrozně moc poznat. Máte taky tak rádi, když svého oblíbeného autora poznáte na základě několika vět? Já si jsem totiž naprosto jistá, že kdyby mi někdo neřekl, o čí knihu se jedná a jen by na mě vykřikl: „Sračky jsou hovno!“ – hned bych věděla, že tohle dokáže vymyslet jenom King!

Závěrem tedy musím knihu samozřejmě jen doporučit. Opravdu se jedná o jedno z nejpovedenějších děl, jaká jsem od něj vůbec kdy četla (a věřte, že jsem toho četla dost). Doporučuji si ale nejprve přečíst Pana Mercedesa, ne že by to úplná nezbytnost, ale je to podle mě prostě lepší. Už proto, že v předchozím dílu máte více možností seznámit se s hlavním vyšetřovatelem Billem Hodgesem, který je v této knize tak trochu na vedlejší koleji. Rovněž je to důležité pro pochopení posledních pár stránek, kdy se na scéně znovu objevuje jedna z hlavních postav z Pana Mercedesa. Musím říct, že konkrétně na tuhle postavu jsem nesmírně zvědavá v závěrečné části této velmi povedené trilogie. Hodnotím samozřejmě 5/5.


„Kdyby měl tenhle chlapík morální kompas, ukazoval by v jednom kuse do prdele.“

16 komentářů:

 1. Mně se hrozně líbí, jak každý máme ty autory, na které nedáme dopustit. :)

  Už nevím, jak ty tvoje recenze chválit, aby to nebylo pořád to samé. Když ono komentovat to jinak, než extrémně kladně, prostě nejde. Jo a mimochodem, zase jsi mi rozšířila ten můj kilometrový seznam knih, které si chci přečíst (doufám, že jsi na sebe pyšná!).

  A ten "citátek" mě rozbil. Já nemám slov. To je perfektní.

  Krásný zbytek víkendu! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, jsem na sebe náležitě hrdá :D Ty mi to totiž děláš taky, takže to máš za to :D
   Celý King je perfektní, nemůžu se dočkat až se do něho pustíš, jsem strašně zvědavá na Tvůj názor :)
   Tobě též.

   Vymazat
 2. Tuhle knížku kupodivu znám i já, ale od Kinga jsem si pořád ještě nic nepřečetla. Už delší dobu se ale chystám na Dlouhý pochod.
  A ten poslední citát/ukázka mě vcelku dostala :D

  Lory Humble

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ten jsem zrovna taky ještě nečetla, přestože už ho vlastním x let. Však ona na něj někdy dojde řada :) Těším se, až se do Kinga pustíš, moc by mě zajímal Tvůj názor.
   Ano, ten citát je perfektní a v tomhle díle jich je ještě nejméně deset takových :)
   Měj se krásně

   Vymazat
 3. Tak ten citát mě dostal. Už jen kvůli němu bych konečně mohla něco od Kinga přečíst. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo na takovéhle je on vážně expert :D navíc - Bartošková je dobrá překladatelka :)

   Vymazat
 4. Zrovna včera jsem v knihkupectví koukala po Kingovkách. Vůbec netuším, se kterou bych měla začít. Nějaký tip? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Magdi, no já začínala Řbitovem zviřátek a hned pak jsem četla Osvícení. Obojí to jsou takové typické Kingovky, navíc jedny z nejlepších, takže pokud tě chytnou tyhle dvě, tak už tě King nejspíš nepustí :) Nejsem si ale jistá, jestli jsou zrovna teď v knihkupectví k mání...
   Kdybych chtěla nějakou menší drasťárnu, pak jsou dobré jeho povídky Čtyři roční doby nebo třeba slavná Zelená míle :)
   No, a mým srdcovým tipem (který ale ne zrovna všichni vychvalují) je Ostrov Duma Key :)
   Doufám, že bude tvůj první výběr šťastný.
   Měj se krásně :)

   Vymazat
 5. Hani, jako vždy parádní recenze, nemám dost slov chvály :) Jak víš, na Kinga už se díky Tobě chystám velmi velmi brzy - a s každou Tvou recenzí jsem zvědavější, jak se mi zalíbí. A citát je samozřejmě strhující :D Přeji krásné pondělí!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem taky moc zvědavá, Kristý - pevně věřím (a doufám), že tě chytne. Jsem upřímně zvědavá, na jakou knihu padne Tvá první volba :)
   Měj se krásně

   Vymazat
 6. Od Kinga jsem rozečetla jen Běh o život, pak jsem to ale odložila. Četla jsem to v době, kdy jsem se knihám ještě tak moc jako dnes nevěnovala.
  Proto bych si nějakou jeho knihu chtěla zkusit přečíst dnes :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aj, tak zrovna Běh o život (já to četla ještě jako Running man) zrovna nemusím. Jde to dost do sci-fi, na můj vkus až moc a dle mého to není moc typický King. Zkus příště něco jiného, určitě se Ti to zalíbí víc :)
   Měj se krásně

   Vymazat
 7. Po knize Pan Mercedes jsem uz nekolikrat pokukovala:-)Od Kinga jsem cetla Dlouhy pochod a ta se mi libila.Preji krasny vecer:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj a děkuji za komentář :) Určitě se do Pana Mercedesa pusť, podle mého názoru je to sice o trochu slabší než Právo nálezce, ale rozhodně stojí za to. O Dlouhém pochodu se hodně hovoří a spousta lidí, četla právě tuto knihu od Kinga jako první. Já se zrovna k téhle ještě nedostala, ale rozhodně si na ní brousím zuby, tak jsem zvědavá :)
   Krásný den

   Vymazat
 8. Hani opět díky! Právě jsem kápla na další knihu a vůbec autora, co budu shánět v knihovně. Přelila jsi na mě svoje nadšení. Bez vytáček ale přiznávám, že půjčovat budu ne pro sebe, ale pro svého nejmilovanějšího manžela, protože podle recenze je mi jasné, že tohle bude to pravé ořechové pro něj. Každý máme rád úplně jiný styl knížek, jenže já jsem z neznámého důvodu vyfasovala kromě jiných povinností i starost o přísun jeho knih na čtení. A není to pro mě snadné, trefit se mu do vkusu. Podle něj to ale dělám skvěle a tak na osvěčeném způsobu nechce nic měnit :). Věřím, že za Kinga bude pochvala. Jupí! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Zdeni. Tak to jsem moc ráda, vždycky mě neuvěřitelně potěší, když se mi podaří někoho inspirovat :) Doufám, že manžel bude stejně nadšený jako já, pak mi dej určitě vědět.
   Krásný den přeji.

   Vymazat