neděle 11. února 2018

TIP | Geniální přítelkyně

Elena Ferrante je italský fenomén a donedávna ještě poměrně velká neznámá. Zdá se ale, že se konečně zjistilo, kdo se za zvučným pseudonymem ukrývá – Anita Rajaová. Jak ale všichni víme, na jménech až tak nezáleží a to obzvláště v případech, kdy jejich nositelé dovedou napsat knihu, která strhne velké davy. Geniální přítelkyně, první díl neapolské tetralogie, vypráví příběh malých holčiček, které se nejdříve nesnáší, pak milují, pak zase nesnáší, a pak zase milují; to jsme asi všichni zažili… Co jsme ale určitě nezažili, je atmosférická Neapol 50. let, kterou Ferrante dovede popsat skutečně mistrovsky. Kniha zachycuje motivy lásky, přátelství, ale třeba i rivality a překrásný autorčin styl jen podporuje velmi vydařený český překlad.


Komu se to bude líbit?

·                Milovníkům historických rodinných ság
·                Příznivcům skutečně atmosférických románů
·                Těm, co milují Itálii a to samozřejmě konkrétně Neapoli
·             Vám, kdo si chcete přečíst opravdu výjimečnou knihu zachycující všechna výše zmíněná témata

Četli jste už Geniální přítelkyni, případně její pokračování? Zapůsobila na Vás autorka tak jako na mě? A setkali jste se někdy se skutečně atmosférickým románem, který si budete pamatovat už navždycky? Na Vaše doporučení se už moc těším! 💖


12 komentářů:

 1. Na knihu slýchám chválu ze všech stran. Ale až do teď jsem o ní více nepřemýšlela a upřímě jsem si nebyla jistá o čem vlastně kniha je. :) Musím říct, žes mě nalomila a rozhodně si knihu ještě jednou pořádně prohlédnu. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem moc ráda, tahle kniha si to určitě zaslouží. Připomněla mi třeba Jako zabít ptáčka, pokud jsi četla :)
   Měj se krásně

   Vymazat
 2. První díl Geniální přítelkyně přinesl mamce Ježíšek a až si ji přečte, chystám se na ni i já. Sice to je něco mimo moji "comfort zone", ale věřím, že si pošušňám :) Hodně se mi teď proměňují čtenářské chutě, tak se těším :) Měj se hezky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak už jsem ti, myslím, někde psala, nejsem si úplně jistá, jestli se to zrovna tobě bude líbit, ale třeba jo. Přeci jen, výstup z comfort zone je jednou za čas potřeba:)
   Taky se měj krásně

   Vymazat
 3. Tak tohle zní opravdu dobře! Vypadá to, že by se mi knížka mohla líbit. Mám ráda historické romány s pořádnou atmosférou a prostředí Neapole zní lákavě. Možná se po ní zkusím poohlédnout.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem moc ráda, že se mi tě povedlo trochu navnadit, snad tě kniha nadchne :)
   Měj se moc hezky

   Vymazat
 4. Nad knihou váhám hodně dlouho a pořád nevím, jestli jo nebo ne. Láká mě to nadšení kolem, zároveň ale mám k Itálii takový úplně normální vztah, navíc v Neapoli jsem nebyla, tak nevím, zda by mě ta atmosféra taky dostala. Nevím, nevím, nevím :)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já taky v Neapoli nebyla a dostalo mě to, myslím, že by se ti kniha líbila :)
   Měj se krásně, Šári :)

   Vymazat
 5. Tuhle knížku bych si někdy moc ráda přečetla. :)

  OdpovědětVymazat
 6. Nad knížkou uvažuju už hodně dlouho. Asi si ale počkám, až bude v místní knihovně :)
  Přeju pěkný den :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že se ti bude líbit, ať už si ji koupíš nebo jen půjčíš :)
   Díky a tobě taky :)

   Vymazat